SON DAKİKA

TÜRK DÜNYASI HATIRALARIM

Bu haber 19 Mart 2020 - 11:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Dr. Seyfullah TÜRKSOY yazdı.

Bazen dostlarım, ”Yıllardır Türk Dünyasının her köşesini gezdin. Hatıralarını kitaplaştırıyor musun?” diye soruyorlar.
Şimdi onlara gönül rahatlığıyla, evet diyorum. Kitabımız hazırlanıyor.
Hatıralarımızda neler var, neler!
Yaklaşık 35 yıldır medya sektöründe faaliyet gösteriyorum.
Bu süre zarfında çok az insana nasip olan güzellikler ve ayrıcalıklar yaşadım.
100 kadar ülke gezdim, 30’a yakın devlet başkanıyla tanıştım, binlerce önemli aydın, işadamı, sanatçı, şair, yazar, akademisyen, diplomat tanıdım.
Çeşitli gazetelerde başlayan gazetecilik serüvenim TGRT’nin yayına başlamasıyla 1993 yılından görsel medya ağırlıklı devam etti.
Her hafta Kanal 7’den Habertürk’e, Star’dan Kanal D’ye kadar Türkiye’nin 5 büyük tv kanalında yayınlanan ekonomi, haber ve belgesel  programlarımız oldu. Bu süre zarfında ekip arkadaşlarımla birlikte yaklaşık 3.500 program gerçekleştirerek bir rekora imza attık.  Büyük çoğunluğu Kanal 7 ve Ülke TV’de yayınlanan Türksoy’la İpekyolu programlarım ise Türkiye ile Türk Dünyası arasında sağlam dostluk ve gönül köprülerinin kurulmasına katkı sağladı.
Atatürk’ün Makedonya’daki Ata Ocağı’ndan Bakü’deki Son Osmanlı Nevruz Dede’ye, Atilla’nın Tuna Nehri’nin ortasındaki Yasak Ada’da  olduğu varsayılan gizemli mezarından Orta Asya’daki Sürgün Karadenizliler’e kadar yüzlerce ilke imza attık. Bilinmeyen pekçok Türk boyunu ilk defa biz ekrana getirdik. Türksoyla İpekyolu’nu farklı isimler altında Kanal 24, TRT Avaz, Kanal A, Bengütürk, Cine 5 gibi tv kanallarında da sürdürdük. Halen de Ülke TV’de yayınlanmaya devam ediyor. Çok yakında başka bir kanalda da yine Türk Dünyası eksenli yeni bir programımız başlayacak.
Bir yandan yüzlerce televizyon programına imza atarken diğer yandan da istikrarlı bir şekilde dergi çıkarmaya, yazmaya devam ettim. Şu anda okumakta olduğunuz Türksoy’la İpekyolu,  14 ülkeye ulaşan Türkiye’nin ilk ve tek dergisidir.
Faaliyetlerimiz sadece yayıncılıkla sınırlı kalmadı. Başkanlığını yaptığım İpekyolu Stratejik Araştırmalar Merkezi ve kurucusu olduğum başka STK’ların çatısı altında uluslararası dev organizasyonlar gerçekleştirdik.
Çalıştaylar, sempozyumlar, kurultaylar yaptık.
Binlerce insanı biraraya getirdik.
Tüm bunları yaparken zaman zaman birilerinin de kuyruğuna bastık.
Çeçenistan Devlet Başkanı Ramzan Kadirov’la bir röportaj yaptım, bütün radikal İslamcı örgütlerin hedefi oldum.
Borçalı Türklerini gündeme getirdim; Gürcistan’daki Ermeni diasporasının ve güdümündeki satılık it kopuk takımının saldırısına uğradım.
Türk Dünyası eksenli dev kurultaylar yaptım, bütün Türk düşmanlarının engelleme girişimlerine maruz kaldım.
Hiçbir zaman çakallara, alçaklara, kahpelere boyun eğmedim, prim vermedim!
Evet şimdi tüm yaşadığım acı tatlı hatıraları kitaplaştırmanın zamanı geldi.
Bir süreden beri hatıralarımı yazıyorum. Bu kitapta kimler yok ki.  Turgut Özal’dan Demirel’e,  Abdullah Gül’den Recep Tayyip Erdoğan’a, Nursultan Nazarbayev’den Haydar Aliyev’e,  İslam Kerimov’dan  Saparmurat Türkmenbaşı’na, Alparslan Türkeş’ten Necmettin Erbakan’a,  Ramzan Kadirov’dan Mustafa Cemil Kırımoğlu’na çok sayıda devlet adamı;  Gaffar Okan’dan Hakan Fidan’a, Hamdi Topçu’dan yüzlerce bürokrat;  Sakıp Sabancı, Rifat Hisarcıklıoğlu, Tamer Atalay, Ziyaeddin Kassanov, Enver Ören, Ahmet Öztek, Turgut Torunoğulları, Abdülbari Güzel, Ali Evsen, İsmail Aytemiz, Alper Suri, Dursun Uyar, Öztürk Oran, Cemal Yangın, Galib Mammadov başta olmak üzere yüzlerce işadamı; Namık Kemal Zeybek’ten Sabir Rüstemhanlı’ya, Bahriyar Vahabzade’den Cengiz Aytmatov’a, Olcas Süleyman’dan Yavuz Bülent Bakiler’e, Turan Yazgan’dan Fahrettin Kırzıoğlu’na, Muhtar Şahanov’dan Şaban Karataş’a, Eldar Hasanov’dan Hulusi Kılıç’a, Ganira Paşayeva’dan Tenzile Rüstemhanlı’ya, Timsal Karabekir’den Yahya Akengin’e, Zekeriya Karaman’dan Mustafa Çelik’e, Erdoğan Aslıyüce’den Ramazan Korkmaz’a, Kemal Çapraz’dan Servet Kabaklı’ya, Şamil Ayrım’dan Akkan Suver’e kadar bugün bazıları aramızda olmayan birbirinden değerli insanlar bu kitapta yer alacak. Ve elbetteki sanatçılar… Barış Manço’dan Cem Karaca’ya, Ozan Arif’ten Esat Kabaklı’ya, Yıldırım Gürses’ten Türkan Şoray’a, Zeynep Hanlarova’dan Flora Kerimova’ya kadar yüzlerce değerli sanatçı…
Türk Dünyası Hatıralarım, son 35 yılın önemli isimlerini ve olaylarını zihin dünyamızda yeniden canlandıracak…

Seyfullah Türksoy
Dr. Seyfullah TÜRKSOYipekyolugezgini@hotmail.com