ERMENİLERİN SON 200 YILLIK İHANETİ « Türksoy TV

SON DAKİKA

AZERBAYCAN DEVLETİ’NDEN DR. SEYFULLAH TÜRKSOY’A HİZMET MADALYASI

DİPLOMASİ, ETKİNLİK, SİVİL TOPLUM, TÜRK DÜNYASI

ERMENİLERİN SON 200 YILLIK İHANETİ

Bu haber 29 Temmuz 2020 - 20:00 'de eklendi ve 28 views kez görüntülendi.

Gayrimeşru Ermenistan Devleti, işgal ettiği Dağlık Karabağ’daki ve bölgede provokasyonlarını sürdürmektedir.

Bütün dünyanın Covid-19 salgınına odaklandığı bir dönemde, kadim Azerbaycan toprağı olan Dağlık Karabağ’da sözde sözde bir Cumhurbaşkanı seçen Ermenistan, yine bu süreçte Dağlık Karabağ’a iskan politikalarına ağırlık vermiş ve Suriye’den kaçan Ermenilerin de aralarında olduğu binlerce Ermeniyi Dağlık Karabağ’a yerleştirme işlemlerine hız vermiştir. Bazı devletlerin ve diaspora Ermenilerinin de gizli desteği ile şu anda Dağlık Karabağ’da imar ve iskan çalışmaları devam etmektedir. Uluslararası kamuoyundan yeteri kadar tepki gelmemesini fırsat bilen Ermeniler bu defa Azerbaycan- Ermenistan sınırındaki Tovuz şehrini hedef almış ve aralarında bir general ve bir de albayın olduğu 11 Azerbaycan askerini kalleşçe şehit etmiştir. Elbette ki Azerbaycan Ordusunun da bu saldırılara tepkisi sert olmuş, 200’e yakın Ermeni askerini öldürmüştür.

Ermenilerin son 200 yıllık tarihine baktığımızda hep ihanet, fitne, kalleşlik ve vahşet siyaseti izlediğini görüyoruz.

Osmanlı Devleti ile Çarlık Rusyası arasında gerçekleşen 1828-1829 savaşında, Anadolu’da yaşayan Ermeniler Ruslarla anlaşarak Osmanlıyı sırtından vurmuş ve savaşı Rusya’nın kazanmasına sebep olmuşlardır. Aynı şekilde, tarihte 93 harbi diye bilinen 1877-1878 Türk-Rus savaşında da Ermeniler, yüzyıllar boyunca huzur içinde yaşadıkları Osmanlıyı sırtından vurmuş ve savaşı Rusların kazanmasına sebep olmuşlardır. Keza 1890’dan sonra Anadolu Ermenilerinin ihaneti ve bölge halkına saldırıları daha da hızlanmıştır. Osmanlı Devletinin en zayıf zamanını ve pekçok cephede savaşmasını fırsat bilen Taşnak/ Hınçak çeteleri Van, Erzurum, Kars şehirleri başta olmak üzere Doğu Anadolu’nun pekçok şehrini adeta ateşe vermiş, yakıp yıkmış, korkunç katliamlara imza atmışlardır.

Daha önce Azerbaycan Türklüğünün bir parçası olan Revan Hanlığı (bugünkü Ermenistan), 1826- 1828 Rusya- İran savaşından sonra imzalanan Türkmençay anlaşmasıyla Rus İmparatorluğunun bir parçası olmuş  ve Rusya eliyle bu Türk yurdu sistematik bir şekilde Ermenileştirilmiştir. İran- Rusya savaşında da İran Ermenileri Rusya’ya destek olmuştur ve bunun karşılığını almışlardır. İran’dan getirilen 40 bin Ermeni ile Osmanlı topraklarından getirilen 90 bin Ermeni bölgeye yerleştirilmiş, bölgenin demografik yapısı değiştirilmiştir. Bugün Ermenistan diye adlandırılan ülkenin ahalisinin tamamına yakını Müslüman Türklerden oluşuyordu. 1828’den başlayarak 1988’lere kadar uzanan ve Çarlık Rusya’dan SSCB’ye evrilen süreçte, bölgedeki Türkler sistemli bir şekilde katliamlara, baskılara ve göçlere zorlanmış ve Ermenistan devleti bu şekilde ortaya çıkmıştır. Aynı şekilde 1828 yılından itibaren Dağlık Karabağ bölgesinde de planlı bir Ermenileştirme operasyonu yapılmıştır. Asırlar boyunca Türk toprağı olarak varlığını sürdüren nice hanlıklara, beyliklere beşiklik eden Dağlık Karabağ’a misafir statüsünde getirilen Ermeniler, 1988 yılında Ermenistan’la birleşme kararı alarak, misafir geldikleri topraklara ve Azerbaycan’a ihanet etmiş ve böylece büyük bir yangının fitilini ateşlemişlerdir. 25-26 Şubat 1992 yılında Rus destekli Ermeni kuvvetlerinin Hocalı’da gerçekleştirdikleri soykırım ise Asrın Vahşeti olarak tarihe geçmiştir. 600’ü aşkın çocuk, kadın ve yaşlı Azerbaycan Türkü acımasızca katledilmiş, küçük çocukların derisi yüzülmüş, kundaktaki bebekler ateşe atılmış, hamile kadınların karınları deşilmiştir. Ermenilerin yakın tarihte gerçekleştirdikleri bu vahşetin bir benzeri de 1918 yılında yine Azerbaycan’da Ermeniler tarafından yapılmıştır. 31 Mart 1918’de  Ermeniler başta Bakü olmak üzere Şamahı, Guba, Kürdemir, Salyan ve Lenkeran şehirlerinde büyük bir soykırım yapmışlardır.  Azerbaycan Türklerini bu soykırımdan, bölgeye intikal eden Osmanlı/ Kafkas İslam Ordusu halas etmiş ve bölge Ermeni çetelerinden temizlenmiştir. Tarihçiler Ermenilerin yaptığı bu katliamda 60 bin Azerbaycan Türkünün katledildiği belirtmektedir. Osmanlı Devleti en zayıf zamanında bile kardeşlerini unutmamış, Nuri Paşa komutasındaki kahraman Türk ordusu 1130 Mehmetçiği şehit verme pahasına, Ermenilere gereken dersi vermiş,  Rus ve İngiliz destekli Ermenileri bu Türk yurdundan temizlemiştir.

ERMENİSTAN’IN SON SALDIRILARININ SEBEBİ NEDİR?

Bugün Dağlık Karabağ’daki gerginlik devam etmektedir.

Azerbaycan Devleti, Ermenilerin işgal ettikleri Dağlık Karabağ’dan çekilmesi için barışçı çabalarını sürdürmektedir. Bir yandan da savaş ihtimaline karşılık, Azerbaycan Ordusunu sürekli güçlendirmekte ve modern silahlarla donatmaktadır.

Ermenistan Devleti ise işgalci ve uzlaşmaz tutumunu sürdürmektedir. Bunun en büyük sebebi ise bazı devletlerin ve diaspora Ermenilerinin Ermenistan’a verdiği destek ve güvencedir.

Azerbaycan, son yıllarda gösterdiği başarılı diplomatik siyasetle Ermenistan’ı iyice köşeye sıkıştırmıştır. Bugün başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu (BMGK), Avrupa Güvenlik Şartı (AGİT) Türk Konseyi olmak üzere uluslararası kuruluşlar Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğu konusunda fikir birliği içindedir. Ermenistan işgalci ülke konumundadır. Bu gerçeğe rağmen bölgedeki provokasyonlarını sürdüren Ermenistan’ın iyice saldırganlaşmasının sebepleri bize göre şunlardır:

1- Ermenistan’ın büyük bir ekonomik çöküş içinde olması ve giderek artan işsizlik. Özellikler gençler ülkeyi terkediyor. Son 20 yılda 1 milyonu aşkın insan başka ülkelere göç etmiş, nüfus 3 milyonun altına düşmüştür.

Ermenistan, işgalci ve saldırgan ülke konumunda olduğu için bölgedeki önemli projelerin dışında tutulmuştur. Bakü-Tiflis-Ceyhan, TANAP, Bakü- Tiflis- Kars Demiryolu projesinin dışında kalmıştır. Bu da Ermenistan’ı daha büyük ekonomik çıkmazlara sokmuştur. Türkiye’nin uyguladığı ambargo da Ermenistan’ın hayat damarlarını tıkamıştır.

2- Covid-19’la mücadelede Ermenistan yönetimini çok başarısız olmuştur. Hem hastalıklarla mücadelede yetersizlik hem de ekonominin daha da bozulması mevcut Ermeni yönetimini zor durumda bırakmıştır.

3- Azerbaycan devletinin ve diasporasının  son yıllarda Dağlık Karabağ gerçeklerini, Hocalı Soykırımını dünyaya duyurmada başarılı bir performans göstermesi, diplomatik üstünlük sağlaması da Ermeni yönetimini zor duruma sokmuştur.

4- Ermenistan’daki iç siyasi karışıklıklar günden güne artmaktadır. Siyasi kutuplaşma devam etmektedir. Halk gelişmelerden rahatsızdır.

İşte tüm bu sebeplerle Ermeniler,  Tovuz provokasyonuyla ve kalleş saldırılarla dikkatleri başka yöne çekmeyi amaçladılar.

Tovuz şehrinin biraz önce sıraladığım enerji kaynaklarının geçiş noktası olduğunu ve bu bakımdan son derece önem taşıdığını da belirmek gerekiyor. Saldırıların hedefinin Tovuz olması, bölgedeki bazı devletlerin işgalci Ermenistan üzerinden Türkiye ve Azerbaycan’a mesajı olarak da yorumlanabilir!

Dr. Seyfullah TÜRKSOY
İpekyolu Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı

Dr. Seyfullah TÜRKSOYipekyolugezgini@hotmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.