Warning: Use of undefined constant DISABLE_WP_CRON - assumed 'DISABLE_WP_CRON' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/oeuturks/public_html/wp-config.php on line 2

KARABAĞ SAVAŞI ve TÜRKİYE « Türksoy TV

SON DAKİKA

AZERBAYCAN DEVLETİ’NDEN DR. SEYFULLAH TÜRKSOY’A HİZMET MADALYASI

DİPLOMASİ, ETKİNLİK, SİVİL TOPLUM, TÜRK DÜNYASI

KARABAĞ SAVAŞI ve TÜRKİYE

Bu haber 03 Ekim 2020 - 8:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Azerbaycan Türk Evi (ATEV) Başkanı Tenzile RÜSTEMHANLI yazdı.

Azerbaycan, bağımızlık tarihinin en parlak sayfalarını yazıyor. 1991 yıllında bağımsızlığımızı ilan ederken verdiğimiz savaşı, bugün toprak bütünlüğümüzü yeniden sağlamak için daha kanlı ve daha azimli bir şekilde sürdürüyoruz. Cephe hattında kahraman askerlerimizce imha edilen düşmanımız belli. Fakat bu düşmanın arkasında duran gizli düşmanlar da harekete geçmiş durumda. Yakın zamanda kaleme aldığım bir yazımda da düşmanımızın belli olduğu, her kesin gerçek yüzünün göründüğü bir zaman olduğunu belirtmiştim. Hakkı yanlıştan seçebilen, faşizme değil, milli hürriyete destek veren devletler bugün Azerbaycan’ın yanında olduğu gibi yakın geçmişi işgal ve emperyalist siyasetle zengin olan ülkeler de Ermenistan’ın yanında saf tutuyor. Karabağ’da dünyanın iyilik ve kötülük savaşı gidiyor aslında. Dünya bu savaşta Azerbaycan-Türkiye birliğinin, “bir millet iki devlet” gerçeğinin mücadele azmine şahitlik ediyor.

Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine yıllarını vermiş biri, Türkiye Azerbaycan Evi’nin, Azerbaycan Türk Kadınlar Derneği’nin Başkanı olarak, tüm konularda her zaman kardeş ülkenin tereddütsüz yanında olan biri gibi bu günlerde Türkiye’nin Azerbaycan’a verdiği desteği çok yüksek değerlendiriyor ve kardeşliğin gerektirdiği gibi de kabul ediyoruz. Bu Türkiye’nin Azerbaycan’a ilk desteği değil. Bizim ortak acılarımız var, kader ortaklığımız ve ortak şehitliklerimiz var bizim. Nuri Paşa’nın Bakü’nün kurtarılışında verdiği mücadelede şehit düşenlerin ruhu Azerbaycan’a emanettir. Çanakkale’de savaşmış Azerbaycan şehitlerinin de ruhu Türk halkına, Türkiye’mize emanet.

Kardeş, canı canımızdan, kanı kanlımızdan olan Türkiye, Karabağ konusunda da Azerbaycan’ın yanında oldu. Azerbaycan’ın Türkiye’nin maddi, silah değil, manevi yardımına ihtiyacı var. Kardeşin kardeşe ihtiyacı gibi. Azerbaycan’ın yeterli gücü var. Azerbaycan Türkü bugün yediden yetmişe Vatanın savunmasındadır, her kes Vatan için ölmeye hazırdır.

Üzerimize haksızca gelen dünyanın karşısında elimizi kolumuzu güçlendirecek, masa başında bize arka çıkacak Türkiye’ye ihtiyacımız var bizim. Ermeniler’in saldırıları yalnızca Azerbaycan’a değil, hem de Türkiye’yedir. Azerbaycan yıllardır dünyanın siyaset sahnesinde Ermenistan’ın sahte ve sözde soykırım iddialarına karşı birlikte mücadele ediyor. Biz bir millet iki devletiz. Fakat Azerbaycan, Türkiye’nin Azerbaycan yüzünden sorunla karşılaşmasını da istemez. Türkiye’nin zaten Akdeniz ve Suriye’de yeterince sorunu var. Türkiye her zaman haklının yanında oldu, bu gün de Hak yolundadır.

İster Akdeniz olsun, ister Suriye olsun, isterse PKK terör örgütü ile savaş olsun, Azerbaycan her zaman Türkiye`nin yanındadır ve olacaktır. Aynen Türkiye’nin Karabağ sorununda Azerbaycan’ın yanında olduğu gibi. Bu kardeşliğin gerektirdiği bir şeydir. Türkiye Cumhuriyeti de bunu gösteriyor. Fakat bu kardeşliğe gölge salmak isteyen güçler bu gün yalan makinalarını işe salarak Türkiye’mizi karalamak niyetindeler.

Bir millet iki devlet: Azerbaycan-Türkiye. Karabağ hem Azerbaycan’dır, hem de Türkiye. Etle tırnak arasına girilmez, girilirse çürür bazı çürük başlar gibi. Sefer bizim, Zafer Allah’ındır.

Tenzile Rüstemhanlı
ATEV başkanı.

Tenzile Rüstemhanlıtenzile@tenzile.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.