SON DAKİKA

AZERBAYCAN DEVLETİ’NDEN DR. SEYFULLAH TÜRKSOY’A HİZMET MADALYASI

DİPLOMASİ, ETKİNLİK, SİVİL TOPLUM, TÜRK DÜNYASI

DR. ALİ EVSEN CORONA VİRÜSÜNÜ KALEME ALDI

Bu haber 21 Mart 2020 - 9:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ünlü işadamı Dr. Ali Evsen insanlığı tehdit eden Corona Virüsünü kaleme aldı

“İNSANLIK ALEMİ RABBİNE YÖNELMELİ”

“Bana etrafımda çok soru soruyorlar. Diyorlar ki: “ Bu olayı nasıl değerlendiriyorsun?” Televizyonlara bakıyorum dinlediklerim, gördüklerim bazen beni şaşkınlığa bazen de başka türlü düşünmeye götürüyor. Ben bu olayı iki türlü değerlendiriyorum. Bir manevi boyutu, bir ekonomik boyutu. Manevi boyutunu görüyorsunuz. Bazılarına göre dünya çok gelişti.

Teknolojik olarak herkes kiminle istiyorsa anında görüşebiliyor, buluşabiliyor. Teknoloji o kadar gelişti ki nerede olduğunu görüyor. Hatta bulunduğu noktayı izleyebiliyor. Milyonlarca insanın içerisinde o adamı bulabiliyor. İstediği aracı durdurabiliyor. İstenilen yerdeki konuşmayı dinleyebiliyor. Görün teknoloji ne kadar gelişmiş ve ne kadar önemli bir konuma gelmiş. Bir taraftan böyle, öbür taraftan da bakıyorsun ki bu kadar gelişmiş teknoloji, bu kadar gelişmiş bir dünya aslında hiç. Görüyor musunuz küçücük. Ne olduğu belli olmayan, gözle görülmeyen, elle tutulamayan, kontrol edilemeyen, ışık hızıyla hareket eden, dünyayı korkuya salan, insanları panik içinde yatırıp kaldıran, şaşkın bir vaziyette ne yapacağını bilmeyen bir teknolojik çağ.

Nerede bu teknoloji? Nerde bu gelişmişlik? Demek ki madalyonun bir yüzü. Düşünün ey değerli insanlar! Düşünün, Rabbim insanların doğru yola gelmesi, doğru düşünmeleri, doğru yaşamaları, birbirlerine saygı duymaları, adil yaşamaları için dönem dönem kitaplar ve peygamberler gönderdi. Bugün insanların doğru yolu bulabilmeleri için, doğru adresi hızlı bir şekilde elde etmeleri için kullandıkları navigasyon, Rabbim tarafından da gönderilen, insanların doğru yolu bulmaları için peygamberler ve kitaplardır. Her dönem gelen peygamberlerimizi kabul edenler olduğu gibi onları yalanlayanlar da oldu. Onları öldürmek isteyenler oldu. İbrahim Peygamberimizin İsmail Peygamberimizle beraber inşa ettikleri Kabe, mübarek toprak, mübarek yer, Rabbimin evi olarak kabul ettiğimiz ve milyonlarca insanın aynı yönde secde edip namaz kıldıkları ve ibadet ettikleri, el kaldırıp dua ettikleri rabbime yalvardıkları mekan bugün ziyaretçisini kabul etmiyor. Bütün peygamberlerimize ev sahipliği yapmış mübarek mekan bütün dinlerin ortak olduğu nokta birleştiği nokta, İslam aleminin ilk namaz kılarken secde ettikleri Kudüs ziyaretçisini kabul etmiyor. Öbür tarafta Katolik dünyasının ruhani liderinin oturduğu, on binlerce insanın sürekli doldurduğu meydan bugün hiç kimseyi kabul etmiyor. Kiliselerimiz, sinagoglarımız, omuz omuza verip ibadet ettiğimiz, namaz kıldığımız bizi birleştiren camilerimiz bu ibadet yerlerimiz rabbimin evleri kapalı.

Dr. Ali EVSEN

Dr. Ali EVSEN

Gelin bir düşünelim! Bir avuç kendini feda eden, gece gündüz çalışan, bu illetin ne olduğunu çözemediğimiz ama özveri ile çalışan doktorlarımız, hemşirelerimiz, teknik sağlık ekibimiz ve güvenliğimizi sağlayan polisimiz askerimiz, onları yönetenler. Siz görüyorsunuz ki bu teknoloji bu uzay çağı, bu bilmem ne çağı ne kadar aciz, ne kadar çaresiz. Ülkeler birbirleriyle ilişkiyi kesti. Ülkeler birbirleriyle gidiş gelişi kesti. Bırakın ülkeleri, ülkenin kendisi şehirlerinin arasında, mahallelerinin arasındaki gidiş gelişi kesmeye başladı.

Televizyona baktığınız zaman garibe bir manzara ile karşılaşıyorsunuz. Yollar bomboş, şehirler bomboş. Sürekli evinizde oturun ikazları. Ey insanlar; işte bu bizim geldiğimiz nokta. Ama hiç birinde ben görmedim ki bir duygusal, inançlı, imanlı, rabbimin tarafına çeken veya toplumu evinde oturtturarak ibadet ettittiren, Allah’a yalvarttıran, rabbimden af dilettiren, yardım dilettiren, ellerini açtıran keşke böyle bir din adamlarımız öncülük etse bunları yaptırsa. Ne olur yani!

Çocuklarımız için, geleceğimiz için, teknolojinin aciz kaldığı, ne kadar daha aciz kalır, ne kadar sürer rabbim bilir. Ama rabbim için iki rekatlık şükür namazı kılmak veya insanların teşekkür etmek için bir alışkanlık haline getirip, inançlı insanların öncülüğü ile her gün saat 08:00’de bulunduğunuz apartmanda veya sitede çıkıp hep beraber elimizi açalım beraber rabbimize yalvaralım. Ya rabbim bizi bu beladan kurtar deyip bağıralım. Ondan sonra da bizim sağlık memurlarımızı, güvenlik memurlarımızı bizim için eziyet çeken, bizim geleceğimizi düşünen teşekkür maksadıyla onları alkışlayalım. Onlara yardımcı olalım. Onların bizden istediklerini yerine getirelim. Onları yormayalım. Onların zaten işleri başlarından aşmış. Onlara yardımcı olalım.

Yani sadece teknoloji değil; biraz inançlı, biraz imanlı olalım ve rabbimize yalvaralım. Rabbimizden af dileyelim. Ya Rab, yerin göğün sahibi olan Allah’ım sen bizi bu beladan kurtar. Sen bizi, çocuklarımızı, yaşlılarımızı geleceğimizi kurtar diye yalvaralım, bir dua edelim. Bunda ne var. İman edenler, inançlı olanlar gelin öncülüğü yapın. Farkı yok hangi dine sahip olursak olalım. Rabbimiz bir tanedir. Hepimizi buluşturan nokta bu. Gelin burada buluşalım yalvaralım.

Bir de bunun ekonomi boyutu görüyorsunuz. Ne kadar zengin olursan ol. Ne kadar güçlü olursan ol. Hangi seviyede olursan ol. Hiçbir garantin yoktur ki sen bu hastalığa yakalanmayacaksın. Hiçbir garantin yoktur ki seni bundan koruyacak. Hepimiz televizyonlarda duyuyoruz, görüyoruz. Falanca başkan, falanca başkanın eşi, falanca futbolcu, falanca bakan, falanca voleybolcu, falanca basketbolcu, falanca bilmem ney. Hiç birinin, hiç birimizin garantisi yoktur ki böyle bir şey olmayacak.

Ey insanlar görün! Rabbim insanların düşünüp mana çıkartıp doğru yolu bulmaları için dönem dönem musibetler göndermiştir. Bakın bu da böyle gördünüz mü? Hepimiz görüyoruz ki şehirler, ülkeler, fabrikalar, çalışan mekanlar nasıl bir bir bağlandı, Eğer biz manevi olarak güçlenmezsek bunun iktisadi tarafından da çıkamayız. Gelin rabbimize sığınalım. Gelin imanlı olalım. İmanlı olanlar güçlü olur. Birlik ve beraberlik içinde olalım. Devletimize yardımcı olalım. Çevremizdekilere yardımcı olalım. Onların bizden istediklerini yerine getirelim. Boşluğa düşmeyelim. Boşluğa düştüğümüz zaman psikolojimiz de bozulur. Bu sınavdan çıkamayız.

Bu sınavdan çıkabilmemiz için birlik ve beraberlik içinde inançlı ve imanlı olarak çıkarız. Her gün saat 08’00’de buluşmak üzere rabbime emanet olun. Rabbim bizi bu beladan korusun kurtarsın.

Dr. Ali EVSEN
Evsen Vakfı Başkanı